קופה חכמה – מה היא שונה מקופה רגילה?

שימי לוי

שימי לוי

מתמחה בשיווק דיגיטלי בדגש על רשתות חברתיות, לתת מעבר ולתרום מהידע שלו זה אצלו בטבע

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

קופה רגילה היא קופה בה מקבלים תשלום עבור מוצר ספציפי אשר נמכר, מקלידים את העלות של המוצר ומגישים חשבונית ללקוח. מעבר לכך הקופה הישנה לא עשתה דבר, המגירה נפתחה, נתנו עודף ובכך הסתיימה המכירה הספציפית.

לעומת זאת קופה חכמה היא למעשה מחשב שהוא לב ליבו של כל עסק המאפשר עבודה באופן יעיל, ממוחשב ומתוחכם.

הפונקציות הרבות של קופה חכמה 

כאשר מעוניינים לרכוש קופה חכמה, בוחנים כמה אפשרויות וקונים את הדגם שהוא המתאים ביותר לפעילות של העסק הספציפי. אם מדובר בחנות בגדים, כל פריטי הלבוש יוזנו למחשב וכך בכל נקודת זמן אפשר לדעת אילו מוצרים קיימים, באיזה מידות ובאילו גוונים. בעמדת המכירה קיים סורק בר קוד אשר סורק כל מוצר אשר הלקוח מעוניין לרכוש. על הצג יופיע מיד ערכו הכספי של המוצר, עם קליטת התשלום במזומן, בכרטיס אשראי, בשובר או בכל צורת תשלום אחרת הלקוח יקבל חשבונית מס קבלה והפריט הספציפי ירד מהמלאי של החנות.

כאשר מדובר בחנות המוכרת פריטי מזון כמו מעדניה או קצביה, יהיה בקופה החכמה פריט נלווה והוא משקל. כך כל מוצר שהלקוח ירצה לרכוש יישקל ובהתאם לעלות לקילוגרם הוא ידע כמה לשלם.

שימוש נרחב בקופות החכמות 

בהתאם לסוג הפעילות בעסק, אפשר להוסיף ממשקים שיש בהם צורך כמו אופציית העברת מלאי למחסנים, קליטת נתונים מספקים, העברות של סחורה לסוכנים ועוד.

עקב המידע הרב אשר עובר דרך המערכת, אפשר להפיק בה דוחות רבים המסייעים לניהול העסק. לדוגמה דוחות על סך המכירות היומי, השבועי החודשי או השנתי השנה וגם בתקופות המקבילות בשנים קודמות, מה הפילוח של המוצרים שנמכרו, אילו סוגים, אילו מידות ועוד.

מעבר לכך, אם נרשמו גם נתוני העלויות של המוצרים אפשר לדעת מה היה הרווח על כל מוצר בתחילת העונה, בסוף העונה כאשר המחירים ירדו ובכללי לאורך כל תקופה רצויה.

השימוש בקופה החכמה נותן תמונה כללית מצוינת של מה שקורה בעסק ועל פיהם אפשר לבצע את השיפורים ואת השינויים הנדרשים.