מה ההליך של רישום פטנטים?

שימי לוי

שימי לוי

מתמחה בשיווק דיגיטלי בדגש על רשתות חברתיות, לתת מעבר ולתרום מהידע שלו זה אצלו בטבע

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

המוח היהודי יודע להמציא כל מיני פטנטים חיוניים לפרט ולסביבה. מישראל יצאו מגוון רחב של המצאות וטכנולוגיות החל מטכנולוגיות דודי השמש שיצאו לאור בשנות השבעים של המאה העשרים, עד לטפטפות, לקרמבו המפורסם, ללוויינים חדישים, לתוכנות ניווט גאוניות כמו וויז, עד לתרופות חדשות, מכשירים מתקדמים, ואפילו אמצעים להעברת מים לכפרים נידחים באפריקה.

בכך מוגשות אל משרד הפטנטים בישראל כמויות של בקשות לרישום פטנטים אותם מגישות חברות הזנק ישראליות עד למעבדות מחקר, ארגונים ויזמים פרטיים שהמציאו פטנט מוצלח, או שיש להם רעיון חדש שישנה את פני העולם לעד. אבל כיצד רושמים פטנט? ומה כולל התהליך?

מי שנמצא רגע לפני הרישום, כדאי שישים לב לתהליך הגשת הבקשה מול רשם הפטנטים של ישראל: 

מילוי טפסים והגשת הבקשה – בשלב הראשון יש להכנס אל האתר של משרד הפטנטים הממשלתי ולהוריד את כל הטפסים הדורשים אותם יש למלא על פי ההוראות. באתר תמצאו שובר לתשלום אגרת רישום והסברים לגבי מילוי הטפסים באופן נכון.

הוספת מסמכים – הוסיפו לבקשה שלכם את כל המסמכים הדרושים עבור הגשת הבקשה החל מתוכנית לבניית הפטנט ושרטוטים של אב טיפוס, עד לתוכניות וחישובים של כול מה שדרוש כי שהמשרד יאשר את הפטנט שלכם.

שינויים ותיקונים – לאחר שתגישו את כלל הטפסים, תידרשו על ידי הבודקים של המשרד רשם הפטנטים להוכיח כי המוצר הרעיון או ההמצאה אכן חדישים ויעילים. את התהליך אפשר לבצע לבד או בעזרתם של רשמי פטנטים מומחים.

זמן ההמתנה – לאחר מילוי כל הבקשות של המדינה, תצטרכו להמתין עד שנתיים לקבלת אישורים בקשה להשלמת מסמכים. לעיתים אפשר לזרז תהליכים על ידי קבלת סיוע של מקצוענים שעוסקים בייעוץ וליווי לרישום פטנטים.

לבסוף תוכלו לקבל אישור על רישום הפטנט מהמשרד הממשלתי תוך תקופה של 3 חודשים להעלאת התנגדויות חיצוניות. בכך ניתן להגן על הקניין הרוחני שלכם ועל הפטנט מפני גניבת זכויות. בהצלחה!