זכויות יוצרים על תמונות

שימי לוי

שימי לוי

מתמחה בשיווק דיגיטלי בדגש על רשתות חברתיות, לתת מעבר ולתרום מהידע שלו זה אצלו בטבע

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

אחת הדרכים אשר מהן מתפרנסים עורכי סרטונים, צלמים וגרפיקאים היא הפצת התוצרים המוגמרים שלהם במאגרי התמונות באינטרנט. רבים מהם מעדיפים לשלוח זאת למאגרי החינמיים כדי שהתמונות יופצו בכמויות גדולות ולכן הם מבקשים שיציינו רק קרדיט עם שמם.

אחרים ובעיקר המיומנים שביניהם מעבירים זאת למאגרי התמונות שהם בתשלום, כדי לקבל תמורה עבור עבודתם המקצועית, אשר משתבחת עם השנים.

זכויות יוצרים על תמונות

צלמים אשר מצלמים לאורך שנים פרויקטים מסחריים ותדמיתיים, מפיצים באתרים אין ספור תמונות אשר מאחורי כל אחת מהן קיימת חשיבה ותכנון כיצד לצלם כל אובייקט ובאיזו סיטואציה כדי להוציא תמונות ייחודיות אשר מעבירות לקהל בדיוק את מה שראה הצלם. הדברים מקבלים ביטוי במיוחד כאשר מדובר בהבעות פניהם של אנשים, בתנועות הגוף, באורח החיים של בעלי החיים, בתהליכי צמיחה של פרחים ועצים בטבע ובשלל תחומים נוספים.

מדובר בעבודה סיזיפית אשר אורכת ימים ארוכים ומתבצעת בתנאי שטח לעיתים גם בלילות כדי ליצור תמונות איכותיות, חדות וברזולוציות גבוהות. לאור כל זאת אין ספק שהצלם אמור לקבל תשלום על השימוש בתמונות הרבות שהוא מעביר למאגר התמונות.

תשלום לצלם עבור תמונותיו

האתרים השונים קובעים את שיטת התשלום, לדוגמה עלות של דולר אחד עבור כל תמונה ואפשרות לרכישת מנוי חודשי או שנתי בעלות שנקבעת מעת לעת. כל מי שעוסק בתחום הפרסום הדיגיטלי, אתרי האינטרנט והרשתות החברתיות מודע לכך שלצלמים הללו יש זכויות יוצרים על כל תמונה ולכן הם אמורים לקבל את התשלום המגיע להם בגין העבודה שלהם.

המאגרים מתנהלים מול הצלמים ומעבירים להם אחת לתקופה את כל הכספים שהצטברו עבורם מהלקוחות השונים כך שנוצר מצב של win win situation לכל הגורמים.

הכנוס עוד היום לאתר: http://hayeruka-meimad.org.il/.