על גיוסי הון סטארטאפ ומשקיעים

שימי לוי

שימי לוי

מתמחה בשיווק דיגיטלי בדגש על רשתות חברתיות, לתת מעבר ולתרום מהידע שלו זה אצלו בטבע

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

אם אתם יזמים בנשמה שלכם, ודאי אתם מתחברים לתחושת ההתרגשות שמתלווה להקמה של חברת סטארט אפ. כחלק בלתי נפרד מהקמת החברה עלינו להעסיק עובדים שיקחו חלק בחלום שלנו, לחפש מקום שישמש אותנו בתור משרד, אבל אחד הדברים הכי חשובים הוא סבבה הגיוס הראשון המכונה גם Seed. ללא סבב הגיוס הזה, רוב חברות הסטארט אפ לא יחזיקו מעמד וזאת משום שסכום הכסף שדרוש כדי לקדם את הרעיון גבוה בהרבה מהיכולת של היזמים להשקיע. מדובר במאות אלפי שקלים, לעתים מליונים ועשרות מליונים.

אז איך משיגים את הכסף?

יזם מספר כי "יש המון משקיעים שדווקא רוצים ומחפשים להשקיע בסטארטאפים ולכן חשובה הדרך". הרי אם יש מישהו שמוכן לשים את הכסף שלו על הרעיון שלנו, עלינו לעשות כל מה שצריך וכל מה שאנחנו יכולים למען זה, כי זה פשוט אפשרי. כמעט כל סטארט אפ מתחיל ככה. לכן, חייבים להתכונן לכך שמדובר בתהליך ארוך ומייגע, כזה הדורש המון אנרגיות ומשאבים ממי שאחראי על הגיוס. לטענתו הזמן הטוב ביותר לגיוס הכסף הוא כשיש רעיון מבטיח, מבוסס והכי חשוב שאפשר להגשים את המיזם וקיים פוטנציאל רווח גדול מאוד. אם תצליחו להעמיד את המוצר שלכם בגרסה ראשונית ולהשיק אותו באופן יחסית מהיר, תוכלו לצאת לדרך בתהליך הגיוס. חשוב גם לחקור ולהכיר את השוק אליו המוצר או הרעיון מיועד, לאפיין בצורה הכי מדוייקת שיש את הלקוח שלכם ורק אז לפנות למשקיעים.

כמה לגייס?

כדי להבין כמה כסף אתם צריכים לגייס עליכם לשאול שאלות כמו לאיזה מקום סבבה הגיוס יוביל את המיזם?, על איזה חלק מהחברה אתם כיזמים מוכנים לוותר למען הגיוס וכמה אתם מעריכים את השווי שיגרום למשקיע לשים את הכסף בהתאם לרווחים?