הוצאת דיבה – מבלי לשים לב סביר שגם אתם עברתם עבירה

שימי לוי

שימי לוי

מתמחה בשיווק דיגיטלי בדגש על רשתות חברתיות, לתת מעבר ולתרום מהידע שלו זה אצלו בטבע

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

ייתכן כי שמתם לב שהוצאת דיבה ולשון הרע איננה נדירה במחוזותינו, כמעט מידי יום אנו שומעים על כך, ולכן מוגשות הרבה מאוד תביעות לבתי המשפט. כיום קל מאוד להוציא דיבה על אדם זה או אחר, ודבר זה נפוץ במיוחד ברשת האינטרנט.

לתיאום פגישה עם עו"ד שלומי וינברג >>>

האם עברתם עבירה מבלי שהייתם מודעים לה?

לפעמים גם אנחנו יכולים להוציא דיבה מבלי שאנו ערים לכך, מבלי שהתכוונו. כך הצד השני שהוציאו את דיבתו רעה, יפנה לעו"ד ובאמצעותו יגיש תביעה לבית המשפט.

חופש הביטוי או הוצאת דיבה?

לא פעם אדם זה או אחר, מוגשת נגדו תביעה בגין הוצאת דיבה, והוא איננו מודע למה שעשה או שלא ידע שהוא עובר על החוק, וביום אחד בהיר הוא מקבל מכתב תביעה בגין הוצאת דיבה מבלי שידע שאכן עשה זאת. מכיוון שישראל היא מדינה דמוקרטית ולכל אזרח הזכות להתבטא, לעיתים מיטשטשים הגבולות בין חופש הביטוי להוצאת דיבה.

כיצד נדע אם אכן ביצענו עבירה?

מכיוון שהנושא פתוח לפרשנויות, יש לפנות אל משרד עו"ד בעל שם והישגים רבים בבתי המשפט, בכדי לקבל ייעוץ משפטי. והיה ופרסמתם פרסום שאיננו שקרי ויש בו אמת, יש גם לוודא האם לציבור יש בו עניין. 

מה קורה כשהפרסום הוא שקרי?

במקרים כאלה, בית המשפט יבדוק עד כמה הפרסום חריג בהשוואה לאמת, והאם מי שפרסם את המידע ידע מראש כי מדובר בעבירה. זאת ועוד, על פי החוק ישנו פרסום מותר ופרסום שאיננו מותר, רק באמצעות סיוע של עורך דין לשון הרע תוכלו לדעת האם בוצעה עבירה מבלי לשים לב. 

מכיוון שכיום כמעט כל אחד יכול לפרסם, מידע שקרי או לא, תחום זה עבר טרנספורמציה בשנים האחרונות, לכן מעדכנים אותו על דרך שגרה.